Schedule and Program

Below is the final conference schedule.
The final conference program that includes poster abstracts can be downloaded by clicking here.
_____________________________________________________________

All conference sessions will be held at the University of Texas at Austin campus in the Texas Union Shirley Bird Perry Ballroom (UNB room 3.202).

Friday, April 26, 2019

7:30-8:20:   Breakfast

8:20- 8:30:  Welcome

                        Dan Johnston, Director, Center for Learning & Memory

 8:30-10:15: Session 1: Temporal Coding in Episodic Memory 

Co-chairs: Alison Preston, UT Austin, Center for Learning & Memory
                    Norbert Fortin, University of California Irvine

8:30-8:45:  Introduction to the field: Norbert Fortin, University of California Irvine
                      “A brief historical perspective on temporal coding, sequences, and memory: it’s about time”

8:45-9:15:  A. David Redish, University of Minnesota
                     “Remember the future and imagining the past: studies in mental time travel”

9:15-9:45: Lila Davachi, Columbia University
                    “Transcending time in the brain: how event memories are constructed from experience”

9:45-10:15: Per Sederberg, University of Virginia
                      “Neural representations over wide spatiotemporal scales support learning in an uncertain world”

10:15-10:45- Break

 10:45-12:30- Session 2: Synaptic Plasticity of Learning and Memory

Co-Chairs: Kristen Harris, UT Austin, Center for Learning & Memory
                     Yi Zuo, University of California Santa Cruz

10:45-11:00: Introduction to the field:  Yi Zuo, University of California Santa Cruz
                     “Molecular signaling in the postsynaptic arena”

11:00-11:30: Ryohei Yasuda, Max Planck Florida Institute for Neuroscience
                        “Biochemical signal computation in dendritic spines”

11:30-12:00: Jason Shepherd, University of Utah
                         “Viral-like mechanisms of synaptic plasticity”

12:00-12:30: Lu Chen, Stanford University School of Medicine
                         “Retinoic acid receptor RARalpha signaling in synaptic plasticity and Hebbian learning”

12:30-1:45 Lunch

 1:45- 3:05: Session 3:  Poster Speakers 

Chair: Laura Colgin, Assistant Director, Center for Learning & Memory, UT Austin

1:45-2:05: Kirstie Cummings, Icahn School of Medicine at Mount Sinai
                    “Prefrontal somatostatin interneurons encode fear memory”

2:05-2:25:  Matthew Mendoza, UT Southwestern Medical Center, Dallas
                    “KIBRA Regulates Synaptic Plasticity by Altering AMPA Receptor Expression in an Age-      Dependent Manner”

2:25-2:45:  Jagruti Pattadkal, The University of Texas at Austin
                    “The functional organization of area MT neurons revealed by 2-photon microscopy in awake marmosets”

2:45-3:05:  James Kragel, Northwestern University Feinberg School of Medicine
                    “Hippocampal theta coordinates memory processes during visual exploration”

3:05-3:25: Break

3:25-6:00: General Poster Session I, even numbers present.

3:25-6:00: Happy hour, complimentary beer and wine


Saturday, April 27, 2019

7:30-8:15:   Breakfast

8:15-10:00: Session 4: Neurodevelopmental Disorders of Learning and Memory

Co-chairs: Audrey Brumback, UT Austin, Center for Learning & Memory
                    Michael Halassa, Massachusetts Institute of Technology

8:15-8:30:  Introduction to the field: Audrey Brumback, The University of Texas at Austin
                      “Discovery science: the foundation for breakthrough therapies in neurodevelopmental disorders”

8:30-9:00: Michael Halassa, Massachusetts Institute of Technology
                     “Frontothalamic architectures for cognitive control and flexibility”

9:00-9:30: Nancy Kopell, Boston University
                     “Brain rhythms and working memory in the parietal cortex”

9:30-10:00: Sergiu Pasca, Stanford University
                       “Assembling three-dimensional models of the human brain to study development and disease”

10:00-10:10: Break

 10:10-12:40- General Poster Session II, odd numbers present

12:40-1:45 Lunch

 1:45- 3:40: Session 5: Comparative Learning and Memory

Co-chairs: Jon Pierce, UT Austin, Center for Learning & Memory
                    Jennifer Li, Harvard University

1:45-2:00: Introduction to the field: Jennifer Li, Harvard University
                    “Searching for primitives of learning and memory using small animals and big tools”

2:00-2:25: Daniel Colón-Ramos, Yale University School of Medicine
                     “Actuating a memory: How C. elegans remembers a learned behavioral preference”

2:25-2:50: Karla Kaun, Brown University
                    “Neuromolecular mechanisms that predict and encode alcohol associated preference”

2:50-3:15: Drew Robson, Harvard University
                    “Uncovering the neural implementation of motivational states”

3:15-3:40: Elizabeth Hillman, Columbia University
                    “‘Resting-state’ brain-wide activity across scales and organisms”

3:40-4:00: Break

4:00-5:15: Session 6: Keynote Presentation

                        Sheena JosselynHospital for Sick Children, The University of Toronto
                         “Making and Breaking Memories”

5:15-5:25: Presentation of Poster Awards
                     Dan Johnston, The University of Texas at Austin
                     Director, Center for Learning & Memory

5:25-6:45: Keynote Reception, complimentary beer, wine and appetizers